poniedziałek

 

Z Antosiem do pobliskiego lasku. Jak zawsze bolą mnie śmieci, butelki puszki, torebki, polskie niechlujstwo. Niedługo pójdziemy z torbami zbierać.  Opowiadam Antosiowi,  że te zagłębienia w lesie to ślady po okopach, nie wiem, pierwszej wojny , czy roku 20,  a może światowej wojny ostatniej. Pewnie się na siebie nakładają.  On nie pojmuje po co były wojny światowe. Ale mi też to wydaje się tak bez sensu , że nie potrafię mu tego wytłumaczyć . Idziemy aż do ruchliwej szosy  lubelskiej.  Potem na powrót w mżawce. W jakim świecie będą żyły moje dzieci?

Jadwiga Staniszkis odzyskała rozum,  mówi dla Wprost : czuję się upokorzona tym, że drugim człowiekiem w państwie, marszałkiem Sejmu jest Marek Kuchciński, ewidentnie człowiek dyspozycyjny i pionek tej infantylnej dyktatury. Aż się gotuję, gdy to widzę – Zdaniem profesor, ostatnie działania partii Jarosława Kaczyńskiego są kompromitujące. Staniszkis podkreśla, że nowy rząd realizuje swoje cele nie bacząc na opinię publiczną, ponieważ demokracja opiera się na micie Trybunału Konstytucyjnego i poprawności politycznej. – W czasie marszu 13 grudnia Kaczyński wprowadził fałszywą moim zdaniem alternatywę: niepodległość, czy demokracja. Bo jego zdaniem ta ostatnia bądź przeszkadza, bądź jest zawłaszczona – ocenia socjolog

A mnie upokarzało Jadwigo, że do tej pory byłaś taka naiwna. I namawiałaś ludzi by głosowali na zło.

Pamiętam jak w roku 82 wiozłem Staniszkis Małym Fiatem na Iwicką do mieszkania moich rodziców, nagrywałem rozmowę o sytuacji do mojego podziemnego pisma. Był też Wojtek Lamentowicz i Grześ,  prosty robotnik, nasz sąsiad.Ukrywałem się wtedy.  Pamiętam jak Jadwiga podziwiała mnie , że tak daję radę. Jej fantastyczna inteligencja jest specyficzna, snuje czasami niezwykle teorie na zupełnie fałszywej bazie. Ale byłem pewien, że się teraz obudzi z fałszywego snu.

U sąsiadów, przyszli też sąsiedzi najbliżsi..kłębowisko dzieci …Niemal cały czas o polityce, wielkie emocje Ewa i Krzyś byli zawsze z dala od polityki, nie mają nawet telewizora ale są poruszeni..To jest nadzieja.

link do mojego gadania wczoraj…

http://vod.tvp.pl/22957217/27122015

Poprosił mnie o potwierdzenie znajomości Peter Wolodarski. To dla mnie zaszczyt, chociaż ma zaledwie 30 lat. Szef Dagens Nyheter, to największy skandynawski dziennik, Gazeta Wyborcza przy nich to pchełka. Jak mieszkałem  w Szwecji pisywałem do nich trochę, przekładał mnie Maciej Zaremba, teraz szwedzki eseista numer jeden. Kilka jego książek ukazało się już po polsku. A Petera pamiętam jako dzieciaka. Skąd on mnie kojarzy? Może stąd – znam jego tatę,  Alka i Magdę,  mamę, bylem z nimi blisko. Alek, genialny szwedzki architekt,  był przez lata architektem naczelnym Sztokholmu.. Bywałem u niego w pracowni naczelnego architekta miasta. Tam to bardzo ważna funkcja. Ileż ja  się nauczyłem od Alka o architekturze! Losy ludzkie.

Peter odpowiada mi do razu, pisze po angielsku,  tak mu łatwiej. Oglądał mnie wczoraj w tvp info i tłumaczył na żywo na szwedzkiej żonie,  ten „polski horror ” . Prosi o tekst o Polsce do Dagens Nyheter. Świat stał się taki mały.

Kiedy byliśmy w Paryżu, na kolację zaprosiła nas babcia Petera….niemal stuletnia mama Marysi, u której mieszkaliśmy.

Dom śpi, jak zwykle teraz wieczorem boli mnie kark, tam gromadzą się napięcia dnia.

Chciałem przeprosić wszystkich, którym nie odpowiadałem na komentarze. Miałem włączona nieświadomie blokadę na reklamy, co blokowało mi Wasze wpisy. .Duma, że sam do tego doszedłem. A z drugiej strony to draństwo, że rządzą nami reklamy.

 

PODYSKUTUJ: