wtorek

W Czytelniku przy stoliku, dosiadł się prof Jerzy Stępień, a siedzący obok mnie X, niepozorny, niemłody, okazał się być trenerem tenisa. Od lat go widuję i nie miałem pojęcia, a to ciekawa wiadomość, mój partner tenisowy zamilkł. Czy mam jeszcze tyle sił i czasu, by zmienić uchwyt w bekhendzie a powinienem.

Jutro, środa, 13 -15 mój program w Halo Radio, taki jest scenariusz:
Zbliża się rocznica Sierpnia 1980. Jakie drogi i ścieżki prowadziły do tego bodaj najbardziej niezwykłego zjawiska w polskiej historii? Gościem w studiu będzie Grzegorz Boguta, naukowiec, współtwórca drugiego obiegu, wieloletni działacz KORu, po 89 roku aktywny twórca ruchu wydawniczego, szef PWN, założyciel Polskiej Izby Książki.
By nieco urozmaicić program będziemy rozmawiać też o hodowli psów rasy Husky. Grzegorz ma jedną z najbardziej znanych hodowli psów Husky, od heroizmu „podziemia”, do heroizmu posiadania i rozmnażania kilkudziesięciu „dzikich” psów.
W ramach rozmów o Sierpniu, połączymy się Krzysztofem Kasprzykiem, autorem słynnej stoczniowej piosenki „Do córki”. Odtworzymy ją w studiu. Krzysztof, podobnie jak ja, był w czasie strajku w Stoczni.
Poprosimy o głos naszego holenderskiego korespondenta, historyka idei, Piotra Perczyńskiego, badacza prac słynnego stratega Machiavellego. Jak oceniłby ten strateg taktykę „Solidarności”, czy nie była genialna? Poruszaliśmy się po cienkiej czerwonej linii, ale jej nie przekraczaliśmy, a formuła związku zawodowego, który wszedł w komunistyczną tkankę i ją rozsadził, wydaje się, że była niezwykle przebiegła.
W finale rozmowa z Waldemarem Kuczyńskim, ekspertem w czasie strajku sierpniowego w Gdańsku. Pamiętam jak podszedł do mnie na sali BHP, gdy sala wrzała, powiedział: „ Patrz k…, to jest rewolucja.” Jaka to była rewolucja? Dlaczego bezkrwawa? Czy już wtedy były znaki późniejszych sporów, rozłamów, nawet nienawiści, która zabiła mit Solidarności?

PODYSKUTUJ: