Bezsenna noc, o trzeciej w nocy taksówka. Dotrwałem dzięki świetnemu dokumentowi na Netfliksie. A w samolocie nie przespałem ani minuty, tu z kolei ratowała mnie lektura niewielkiej ksiązki izraelskiego pisarza Amosa Oza „Jak leczyć fanatyka”, o konflikcie izraelsko palestyńskim. „Szybką kolejką z lotniska do Jerozolimy, potem taksówką, taksówkarz Arab oszukał nas biorąc podwójna stawkę, o czym dowiadujemy się potem. To już po raz drugi mi się zdarza w Jerozolimie. Nieprzyjemne uczucie, czyjeś draństwo nas zatruwa. Carolina niezwykle serdeczna, i młoda w wieku 88 lat.
Antek zgubił okulary, pewnie w pociągu, bardzo drogie, za bardzo się nie przejął, mnie zabolała kieszeń, ale noga bardziej boli, Ewa za to przejęła się bardzo. Zupełnie niepotrzebne nerwy.
Moi śpią ja nie śpię, nie mogę, rozmawiam długo z Caroliną. Opowiada jak straszna jest sytuacja w Izraelu, jak jest obrzydliwie. Lewicy prawie nie ma, wiec jak u nas, jest dosyć mocne centrum, więc jak u nas, i jest obszerna prawica, jak u nas okropna, ale nieco bardziej skomplikowana. Bo są ortodoksi, ludzie z innej planety półtora miliona, jest prawica religijna nie tak ortodoksyjna, ale okropna, i partia osadników, to ci, którzy nielegalnie budują się na ziemiach okupowanych, które oni uznają za odzyskane. I jest jeszcze stray podział na Żydów aszkenazyjskich, z Europy i sefardyjskich, afrykańsko azjatyckich, nazywanych potocznie wschodnimi. Ci wschodni, zwykle mniej wykształceni uważają , że byli i są dyskryminowani Karolina mówi słowa, które mnie poruszają; gdybyśmy wiedzieli, że tak tu będzie, nie przyjechalibyśmy tu.
wieczorny spacer, zrobiło się bardzo przyjemnie, chłodno ciepło. Zmrok zapada tu wcześniej niż w Polsce i nagle.